COUNTY COUNCIL ELECTION: Conservatives hold firm in Rother
The party, which gained overall control of the council following yesterday’s vote (May 4) took Bexhill North, Bexhill South, Northern Rother, Rother North West, Brede Valley and Marsham and Rye and Eastern Rother.
Independent candidates Stuart Earl and Charles Clark held on to their seats in Bexhill West and Bexhill East respectively.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdRother’s only Liberal Democrat county councillor, Kathryn Field, who has served on the council for 25 years, held on to her seat in the Battle and Crowhurst division with 1,465 votes, followed by Tory Alastair Douglas with 1,080 votes.
Cllr Field also defeated UKIP’s Michael Phillips, who had been a councillor for Bexhill King Offa division until a recent boundary change.
Mr Phillips stood in Battle and Crowhurst but came fourth, polling just 132 votes.
Conservative Michael Ensor, who was also councillor for Bexhill King Offa before the boundary change, was elected to Bexhill North with 1,275 votes.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdThe new Bexhill South division was comfortably won by Tory Simon Elford, with 1,952 votes.
The highest turn out was in the Bexhill West division with 46.31 percent. The lowest was in Bexhill East with 32.98%.
See the full results for Rother below:
Battle and Crowhurst
* Antonia Berelson (Lab) 357
* Alastair Douglas (Cons) 1,080
* Kathryn Field (Lib Dem) 1,465
* Michael Phillips (UKIP) 132
Kathryn Field ELECTED
Turnout: 40.23%
Bexhill East
* Geoffrey Bastin (UKIP) 216
* Charles Clark (Ind) 919
* Gillian Johnson (Cons) 801
* Roger McCarthy (Lab) 362
* Diane Smith (Lib Dem) 306
Charles Clark ELECTED
Turnout: 32.98%
Bexhill North
* Andy Batsford (Lab) 798
* Helen Bridger (Ind) 382
* Trevor Clements (UKIP) 245
* Michael Ensor (Cons) 1,275
* Graham Martin-Royle (Lib Dem) 146
Michael Ensor ELECTED
Turnout: 35.50%
Bexhill South
* Sheila Allen-Rodgers (UKIP) 186
* Vivienne Bond (Lib Dem) 459
* Simon Elford (Cons) 1,952
* Richard Sage (Lab) 741
Simon Elford ELECTED
Turnout: 35.83%
Bexhill West
* Samuel Coleman (Lab) 290
* Stuart Earl (Ind) 2,056
* Joel Kemp (Lib Dem) 227
* Martin Kenward (Cons) 1,356
* Alf Lovell (UKIP) 148
Stuart Earl ELECTED
Turnout: 46.31%
Brede Valley and Marsham
* Lynne Hehir (UKIP) 173
* Andy Ives (Lab) 414
* Carl Maynard (Cons) 2,016
* Ian Stone (Lib Dem) 408
Carl Maynard ELECTED
Turnout: 38.51%
Northern Rother
* Angharad Davies (Cons) 1,719
* Larry Hyett (Lab) 241
* Sue Prochak (Lib Dem) 782
* Edward Tuddenham (UKIP) 177
Angharad Davies ELECTED
Turnout: 40.78%
Rother North West
* John Barnes (Cons) 1,686
* Edward Smith (UKIP) 157
* Mary Varrall (Lib Dem) 623
* Sara Watson (Lab) 254
John Barnes ELECTED
Turnout: 36.43%
Rye and Eastern Rother
* Keith Glazier (Cons) 1,697
* Derek Greenup (Lib Dem) 318
* Nigel Jennings (Lab and Co-operative) 641
* Alison Phillips (UKIP) 204
* Adam Smith (Green) 197
Keith Glazier ELECTED
Turnout 38.48%